PREPARATLARIN HAZIRLANMASI

Bitkilerden, gerek içten, gerek dıştan kullanmak kaydı ile yararlanabiliriz .İçten kullanma demleme,kaynatma,emiştirme,öz çıkarma,tentür ve toz durumuna getirme  yoluyla kullanabiliriz. Dıştan kullanmada ise lapa, losyon, kompres, pansuman, göz damlası, gargara, lavman, el ve ayak banyosu yada tam banyo olarak uygulayarak yararlanabiliriz.                                        

DEMLEME,HAŞLAMA: Çiçek yaprak kök ve benzerlerinin kaynamış su içine atmaktan oluşan bu yol, özellikle ince narin bitkiler için elverişlidir. Bekleme zamanı bitkiye göre değişir. Cok ince ve nazik olanlar üç-beş dakika, sert bitkiler için on dakika, kimi çok nazik cinslerde; örneğin su teresi gibi, bitki üzerine dökülecek su ılık olmalıdır.

KAYNATMA: Bu yöntem su içine bitkinin konulması ve birkaç dakika  kaynatılmasından oluşur. Kaynatma zamanı bitkilerin sıcağa karşı direnme gücüne göre değişir.                                                                  

EMİŞTİRME: Bitkilerin etkin parçalarının  yarım günden onbeş güne kadar değişen sürede bir sıvı içinde bırakılmasıdır. Suyla emiştirmede mikropların üremesi için gerçek bir ortam hazırlandığından yarım günü geçmemelidir. Bunun içindir ki, genellikle emiştirme işlemi beyaz yada kırmızı şarap, 45 derecelik alkol, sirke, bira veya zeytin yağı kullanılır.      

ÖZSU ÇIKARMA: Günümüzde katı meyva sıkacakları bu işi görmektedir. Ancak meyva sıkacagi olmayanlar için  taze ve körpe bitki veya sebzeler veya meyveler havanda veya cam kavanozun dibi ile dövülür, temiz ince bir tülbente konularak sıkılır. Bu öz sular doğrudan alınabileceği gibi, verilen tarife göre sütle, ayranla, reçelle, balla alınabilir.

TENTÜR İŞLEM: Tentür bitkilerin etkinliklerinin ana öğelerini gösterdiğinden, zehirsiz bitkilerden hazırlanması uygun olur. Tentür elde etmek için bitkilerin 90 derecelik alkol içinde ezmek iki veya üç gün öylece bırakmak, sonrada ince bir bezden geçirmek gerekir. Ağır vakalarda ve dıştan kullanmak gerekir.

BİTKİ TOZU: Bitkilerin etkin yerleri uzun zaman kurumaya bırakılır. Daha sonra ellerimizin yardımıyla çok ince toz haline getirilir. Tentürdeki gibi etkin eleman yoğun olduğundan alınacak ölçülere dikkat edilmesi gerekir. Genellikle balla alınır.

LAPALAR: Çok az bir su ile, ilgili bitki, verilen tarife göre kaynatılır. Eğer bitki asitli, sert ve kan toplayıcı ise temiz ince bir bez veya tülbentin arasına konup uygulanır. Sıcaklığı 45 dereceden çok olmamalıdır. Butün aparatlar 50 dereceden sonra niteliklerini yitirir. Cilt üzerinde beş dakikadan fazla tutmamalıdır. Aralıklarla uygulamak gerekir.

Asitli ve sert değilse  bitki preparatı doğrudan cilde yakı olarak uygulanabilir, yani bir şeyin arasına koymağa gerek yoktur. Orneğin; lahana lapası gibi ocak veya ütü ile ısıtıp ağıran yere doğrudan uygulanır. Tahriş etme özelliği olmadığından uzun süre de kalabilir.

LOSYON: Bu preparatları yapmak için özel yöntemler gerektiğinden yapma işlemine girmeyeceğim, uygulamasından bahsedeyim sadece.

Etkin sıvı tedavi edilecek bölgeye sürülür, sonra bu alana uzun uzun masaj yapılır. Masaj çok güçlü ve hızlı yapılırsa  friksiyon diye adlandırılır. Friksiyon deri ile saçlı bölgelerin tedavileri için çok etkilidir.

KOMPRES: Kaynatma, demleme ve tentür işlemleri ile hazırlanan sıvı preparatların, pamuk vatka veya eczacı pamuğu veya dörde katlanmış pamuklu fanilanın  kumaşından hazırlanmış  bir parçanın, bu sıvıya batırılıp emdirilmesi ve doğrudan doğruya tedavi edilecek bölgeye uygulanıp birkaç dakika tututlması işlemidir.        

PANSUMAN: Daha az güçlü bitkilerin hazırlanmış preparatının bir ülser yada yaraya yapılma işlemidir. Ilk basta iki satte bir yapılabilir, sonra zaman uzatılır.

GÖZ DAMLASI: Gözler çok duyarlı organlar olduğundan gerekli preparatlar çok hafif etkili, gücü az eriyiklerle hazırlanır. En iyi göz damlaları kaynamış sular ve hafif demleme ile elde edilendir.

GARGARA: Gargara için demleme kaynatma  ve emiştirme ile elde edilen aparatlar kullanılır. Eetkinliklerinin artması için özellikle sıcak olarak kullanılmalıdır.

LAVMAN: Demleme ve kaynatmada kullanılan etkinliği az bitkilerden faydalanılmalıdır. Günde yarım litreyi aşmaması gerekir ve sıcaklığıda 37 derece olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir